TOKSİN NEDİR?

Toksin zehirli kimyasal maddelere verilen isimdir.Toksisite de bu maddelerin canlı organizmaya zarar verme kapasitesidir.

Toksin zehirli kimyasal maddelere verilen isimdir.Toksisite de bu maddelerin canlı organizmaya zarar verme kapasitesidir.Toksin zehir demekse zehirlenme kavramı eksikte olsa bireylerde mevcuttur..

Zehirlenme akut ve kronik olarak ikiye ayrılır.Akut zehirlenmeler ani ve gürültülü olarak ortaya çıkıp(besin ,akrep,yılan zehirlenmeleri vs) acil tedavi yapılması gerektiği için bilinirdir fakat kronik zehirlenmeler yavaş ve sinsi olduğu için zamanla değişik organ ve dokularda hastalık,lezyonlar olarak ortaya çıkarlar.

Endüstriyel hayat canlıları toksin deryasında boğma noktasına getirmiştir.Yediklerimiz,içtiklerimiz,soluduğumuz hava.Cilt yolu ile.Konuyu biraz açarsak;yediklerimiz katkılı market ürünleri,hormonlu antibiyotikler ,GDOlu ürünler,pestisitli sebze-meyveler,şekerler bilhassa mısır şurubu ile yapılan mamuller fabrikasyon unlu gıdalar(beyazlatmak ve raf ömrünü uzatmak için ilave edilen katkılar nedeniyle),antibiyotikler, ağrı kesici ilaçlar,kolesterol ilaçları,mide koruyucular tatlandırıcılar vs. İlaç toksitesi ilerde ayrı bölümde ele alınacaktır.içtiklerimiz;kirli sular(sağlıksız borular,plastik kaplar vs),boya katkılı içecekler,kolalar,alkol,içtiğimiz suya karışan ağır metaller(kurşun,cıva,alüminyum,vs),petrokimya ürünleri.soluduğumuz havada ise;eksoz gazları, karbonmonoksit,kükürt,benzen .cilde temas suretiyle etkilendiğimiz; ,giysilerimiz,kullandığımız eşyalar oturduğumuz evlerdeki her türlü malzeme,boya,badana,izolatör maddeler temizlik ürünleri,banyo sabun-şampuanları,makyaj malzemeleri radyasyon,elekro manyetik dalgalar vs. Bu saydıklarımız eksojen toksinler.Birde endojen toksinler vardır ki bunlarda tam sindirilemeyen gıdalardan çıkan toksinler ile oksijen metabolizması sonucu oksijen radikalleri dediğimiz artıklar.Bizim omega replika saat çocukluğumuzda Alanya da deniz kenarındaki kayalıklarda deniz kestanelerinden geçilmezdi şimdilerde bir tane bile göremiyoruz bu durum denizimizdeki deterjan ve diğer kimyasallardan kaynaklanmaktadır.

Toksinler organizmada dolaşım yolu ile önce karaciğere gelir. Toksin yükü fazla değil karaciğerde sağlıklı ise faz1 faz 2 detoks safhalarından geçerek safra -dışkı, böbrek- idrar, cilt-ter yolu ile vücuttan atılır. serbest oksijen radikalleri ise antioksidan gıdalar ve tedavilerle (ozon terapi) temizlenir. Toksin yükü karaciğer kapasitesinin üzerinde ise toksinler yağ dokusunda depolanır beynimizin de %80 i yağ olduğu için en çok etkilenen organımızdır. Kroniktoksisitedeortaa çıkan başlıca rahatsızlıklar;
_Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, yaşam kalitesinde azalma
_Baş vücut, eksremite ağrıları
_Romatizmal hastalıklar,
_Unutkanlık, zihin bulanıklığı
_Alzheimer, Parkinson
_Anksiete, depresyon, diğer ruhsal bozukluklar
_Astım, alerji, egzama, diğer cilt hastalıkları
Kronik zehirlenmeden sakınmak çağımızda oldukça zordur, mümkün olabildiğince doğal ürünlerle beslenerek, raf ömrünü uzatan katkılı market ürünlerinden sakınarak, en önemli detoks organımız karaciğeri koruyarak(alkol-sigaradan uzak durarak) sağlığımızı koruyabiliriz. Bu yazımızda konuya genel bir bakış açısı ile yaklaştık, detayları sonraki bölümlerde irdeleyeceğiz. Sağlıkla kalın.